VANLIGA FRÅGOR OM METALLKORT PREMIUM
Ja, det går alldeles utmärkt.
Korten är mycket slitstarka. Men som med all metall så kan man böja dem. Ytans finish kan självklart repas om man är oförsiktig, speciellt på blankare partier. De ytor som har en grövre finish har mycket stort motstånd mot repor.
Ja, det kan den. Men vid normal hantering av korten så är det inget problem utan färgen sitter mycket bra.
Ja, det går utmärkt. Vi har hittills inte haft något som helst besvär med detta. Däremot så kommer korten att ge utslag vid säkerhetskontrollen om du har dem på dig när du går igenom.
Varje visitkort väger ca 10 g och VIP- och medlemskorten ca 15 g.
VANLIGA FRÅGOR OM MEDLEMSKORT
Ja, vi kan personalisera med namn, medlems-ID och serienummer.
QR är vanligt för portal/incheckning och är lätt att läsa med mobil. Streckkod passar bra för kassasystem och snabba flöden.
Ofta räcker färgkodning, ikon eller en diskret text – och gärna olika finish för högre nivåer.
Ja. Soft touch, foliering och spot UV gör stor skillnad i känsla.
Ja, vi kan anpassa designen efter din grafiska profil eller skapa ett upplägg från grunden.
TRYCKTEKNIKER
Tryckteknik där man använder tryckplåtar för att föra över trycksakens material via en gummiduksklädd cylinder till pappret.
Informationen överförs digitalt till pappret. Fördelen med digitaltryck är att det går snabbt och är ett billigare tryckalternativ eftersom inga tryckplåtar måste tillverkas.
RGB är en förkortning för färgerna rött, grönt och blått. Används bland annat för digitala produktioner (som visas på bildskärmar).
CMYK är en förkortning för färgerna cyan, magenta, gul och svart. Används vid 4-färgs tryck.
PMS står för Pantone Matching System och är ett system av färdigblandade färger. Det gör att man får exakt rätt färgnyans vid tryckning. Används vid tryck med en till tre färger.
ALLMÄNT OM BESTÄLLNING
Genom att välja produkt i butiken får du fram priserna. Välj de tillval du önskar och priset räknas om hela tiden (du ser det uppdaterade priset under tillvalen).
Betalning sker via de betalningsalternativ som erbjuds i kassan. Vi erbjuder betalning med kort via Stripe samt betalning via PayPal. På förfrågan kan vi även erbjuda betalning mot faktura, främst för företagskunder.
Ordern behandlas normalt först när betalningen är genomförd, godkänd eller när eventuell faktura har godkänts av oss, om inget annat har avtalats skriftligen.
Vid kortbetalning hanteras betalningen av vår betalleverantör Stripe. Vid betalning via PayPal hanteras betalningen av PayPal enligt deras villkor.